tel. 12 272 21 63
biuro@gama-dent.pl

Periodontologia

PERIODONTOLOGIA to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej.

Współczesna mikrochirurgia periodontologiczna umożliwia korektę przebiegu dziąsła, wydłużenie korony zęba, czy zakrycie odsłoniętej szyjki. Ogranicza przy tym negatywne skutki zabiegów zachowując lub nawet poprawiając biało-różową estetykę zębów.

Obok zabiegów korekcyjnych czy estetycznych obszarem działania periodontologa jest diagnostyka i leczenie zmian chorobowych w tkankach otaczających zęba.
 Najczęściej spotykanym schorzeniem jest zapalenie dziąseł na wskutek zalegania płytki nazębnej. Stan zapalny wywołany jest przez bakterie znajdujące się w płytce nazębnej, kamieniu, czy na powierzchni korzenia, a początek choroby jest trudny do wykrycia przez pacjenta. Objawów takich jak zaczerwienienie dziąseł, krwawienie podczas szczotkowania, kamień nazębny, nieprzyjemny zapach z ust nie należy bagatelizować. Brak leczenia może prowadzić do zapalenia przyzębia zwanego potocznie „paradontozą” i w konsekwencji utraty zębów.

Najważniejszym etapem leczenia jest poprawa higieny i zmiana nawyków pacjenta. W połączeniu z oczyszczeniem złogów nazębnych, wygładzeniem powierzchni korzeni oraz usunięciem nawisających wypełnień stanowi punkt wyjścia do dalszego postępowania. 
Kontroli podlega ogólny stan uzębienia, wykonywane jest wedle wskazań leczenie zachowawcze, kontrolowane są warunki zgryzowe a rozchwiane zęby łączone są estetycznymi szynami w celu zwiększenia ich stabilności.

W łagodniejszych przypadkach leczenie ogranicza się do zabiegów takich jak np. skaling poddziąsłowy z wygładzaniem powierzchni korzenia, czasem jednoseansowe odkażanie jamy ustnej lub aplikacja dokieszonkowa leku. W cięższych przypadkach konieczny jest zabieg chirurgiczny. 
Po ustabilizowaniu stanu przyzębia wykonujemy ostateczne uzupełnienia protetyczne i w razie potrzeby kierujemy do leczenia ortodontycznego lub implantologicznego.

Utrzymanie poprawy wymaga sumiennego przestrzegania przez pacjenta indywidualnego planu wizyt kontrolnych.

perio-2

Copyright 2016 Gama-Dent