tel. 12 272 21 63
biuro@gama-dent.pl

Profilaktyka

PROFILAKTYKA zajmuje się zapobieganiem próchnicy i chorobom przyzębia. Polega na zwalczaniu i zapobieganiu powstawania płytki nazębnej. Płytka to miękki osad na powierzchni zębów składający się z bakterii i resztek pokarmowych. Przy nieprawidłowej higienie ulega mineralizacji i zmienia się w twardy kamień.

Najczęściej wykonywane zabiegi w ramach profilaktyki to:
– scaling,
– piaskowanie zębów,
– floryzacja zębów.

SCALING to usuwanie twardych złogów nazębnych czyli kamienia nazębnego przy pomocy scalerów ultradźwiękowych. Kamień powoduje stan zapalny przyzębia, który może prowadzić do paradontozy a w konsekwencji do utraty zębów. Zabieg jest konieczny do utrzymania prawidłowego stanu zdrowia zębów i otaczających tkanek. Po oczyszczeniu zęby są polerowane przy pomocy specjalnych past, ewentualnie wykonywane jest piaskowanie.

PIASKOWANIE ZĘBÓW to dokładne oczyszczanie powierzchni zębów z osadów przy użyciu piaskarki. Zabieg jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny. Może być wykonywany u każdego pacjenta jako kontynuacja scalingu lub jako samodzielny zabieg. Zęby oczyszczane są przy pomocy wodnego roztworu, specjalnego proszku o przyjemnym smaku. Piaskowanie usuwa osad z powierzchownych warstw szkliwa zostawiając efekt czystych, gładkich i jaśniejszych zębów.

FLUORYZACJA to zabieg profilaktyczny, który wzmacnia zęby i chroni je przed próchnicą. Podczas zabiegu na zęby aplikowany jest fluor w postaci żelu lub pianki. FLUOR docelowo działa na hydroksyapatyty w szkliwie zamieniając je we fluoroapatyty, przez co szkliwo staje się odporne na działanie kwasów a tym samym na próchnicę. Fluoryzacja zalecana jest u pacjentów ze skłonnością do próchnicy, u których wciąż pojawiają się nowe ubytki próchnicowe. Szczególnie polecamy ją dzieciom i młodzieży.

Copyright 2016 Gama-Dent