tel. 12 272 21 63
biuro@gama-dent.pl

Protetyka

PROTETYKA to dział stomatologii, który zajmuje się odbudową i uzupełnieniem braków zębowych.

W zależności od rozległości braków lekarz może zaproponować różnego rodzaju uzupełnienia protetyczne:
– korony i mosty pełnoceramiczne (bezmetalowe),
– korony i mosty klasyczne (ceramika napalana na metal)
,
– licówki porcelanowe,
– protetyka na implantach
,
– protezy całkowite i częściowe
– protezy szkieletowe,
– inlay’e, onlay’e kompozytowe oraz porcelanowe.

Korony i mosty to rodzaj stałych, czyli nie wyciąganych z jamy ustnej uzupełnień. Wymagają one zeszlifowania części tkanek zęba. 
Trwałość koron i mostów zależy od higieny jamy ustnej oraz regularnych wizyt kontrolnych.

Licówki to rodzaj porcelanowych łusek, które nakleja się na zęby od strony wargowej w celu poprawy kształtu i koloru zębów. Wymagają niewielkiej preparacji szkliwa od strony zewnętrznej zęba, a czasami nawet przy niewielkich korektach kształtu zęba możemy wykonać licówki bez preparacji szkliwa. Wskazaniem do zastosowania licówek są przebarwienia, odłamanie fragmentu zęba, zmiana niekorzystnego kształtu zęba, zamknięcie diastemy.

Protezy to ruchome uzupełnienia protetyczne, które pacjent może sam zakładać i zdejmować. W zależności od rozległości braków zębowych, protezy ruchome dzieli się na protezy częściowe i całkowite. W zależności od rodzaju utrzymania protez ruchomych na podłożu protetycznym możemy je podzielić na osiadające (protezy akrylowe) lub protezy ozębnowe częściowo podparte na bezzębnym wyrostku a częściowo na zębach własnych pacjenta. Protezy szkieletowe to najbardziej popularne rozwiązanie dla pacjentów z częściowymi brakami zębowymi. Indywidualnie zaprojektowana płyta protezy ze stopu chromo – kobaltowego zapewnia dużą wytrzymałość i dobrą funkcjonalność. Zaletą tego rodzaju uzupełnienie protetycznego jest łatwość utrzymania higieny i bardzo długi okres użytkowania. Aby uzyskać jak najlepszy efekt estetyczny stosujemy rozwiązania bezklamrowe: zatrzaski, zasuwy i teleskopy!

Inlay`e i ONLAY`E to uzupełnienia odbudowujące brakujące tkanki zęba np. po leczeniu kanałowym gdy ząb jest mocno osłabiony i mała ilość zdrowych tkanek nie pozwala na założenie zwykłego wypełnienia. Na podstawie wycisku technik w laboratorium protetycznym wykonuje onlay z kompozytu lub porcelany i na kolejnej wizycie lekarz cementuje pracę. Tego typ uzupełnienie zapewnia również lepszą odbudowę punktów stycznych między zębami.

W naszym gabinecie każdego pacjenta traktujemy indywidualnie i także w przypadku prac protetycznych staramy się wybrać optymalne rozwiązanie. NOWOCZESNE metody gwarantują wysoką estetykę i funkcjonalność uzupełnień protetycznych. Staramy się tak uzupełnić brakujące zęby, aby zapewnić pacjentowi jak największy komfort i naturalny wygląd .

Copyright 2016 Gama-Dent